دوشیزگان آوینیون (به فرانسوی: Les Demoiselles d'Avignon) اثری از نقاش معاصر اسپانیایی، پابلو پیکاسو (۱۸۸۱ - ۱۹۷۳ میلادی) و حتی به گفته Newsweek، پر تأثیرترین کار هنری در یک صد سال گذشته‌است.

پیکاسو این اثر را در تابستان ۱۹۰۷ و در فرانسه، پس از بازدید از نمایشگاهی از ماسک‌های آفریقایی که در پاریس برپا بود، کشید. این شاهکار هنری قرن بیستم، پنج زن جوان را در یک فاحشه خانه در خیابان آوینیون در شهر بارسلونای اسپانیا نشان می‌دهد. پیکاسو در خلق این اثر از زوایایی تند، اغراق در خصوصیات چهره و حتی خصیصه‌هایی آنامورفیک الهام گرفته از ماسکهای آفریقایی که پیشتر دیده بود، استفاده کرد. وی بعدها نیز از این متد در خلق چهره‌ها در آثارش بهره می‌برد و به گفته بسیاری از منتقدین هنری آثارش، وی انسان‌ها را با نقابی بر صورتشان تصویر می‌کرد.

این اثر یکی از مهم‌ترین آثار در دوران ابتدایی شکل گیری کوبیسم و نقطه عطفی در حوزه هنر مدرن به شمار می‌آید. دوشیزگان آوینیون هم اینک در موزه هنر مدرن در نیویورک نگهداری می‌شود.

برای دیدن تصویر تابلوی دوشیزگان آوینون روی ادامه مطلب کلیک کنید

نگارگر پابلو پیکاسو
سال خلق ۱۹۰۷
تکنیک رنگ روغن روی بوم
اندازه‌ها ۲۴۳٫۹ × ۲۳۳٫۷ سانتیمتر
مالک موزه هنر مدرن ،نیویورک

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 7 اردیبهشت 1389    | توسط: دانشجوی گرافیک ن . الف    | طبقه بندی: هنرمندان ایران و جهان، سبک های هنری،     |
نظرات()